Že tradicionalno vsako leto ob Mednarodnem dnevu invalidov Predsednik države, Predsednik vlade in Predsednik državnega zbora predstavnike invalidskih organizacij sprejmejo in jih počastijo na slovesnosti. To je vedno priložnost za izmenjavo mnenj, predstavitve izzivov, hkrati pa pregled opravljenega dela. Vedno pa z mislijo na/v dobro slovenskih invalidov. No, letos je ta dan zaradi zadržanosti Predsednika vlade RS, dr. Roberta Goloba, potekal malce drugače. Ker se je moral zaradi drugih nujnih državniških obveznosti v zgodnjih popoldanskih urah, ko je za predstavnike invalidskih organizacij bil predviden sprejem v enem najlepših protokolarnih objektov, na Brdu pri Kranju opravičiti, je predstavnike vseh v NSIOS včlanjenih in štiri v NSIOS ne včlanjene invalidske organizacije predsednik vlade sprejel ta dan dopoldan v prostorih Vlade RS na Gregorčičevi v Ljubljani.
Potrebno je povedati, da se je že kmalu po izvolitvi nove vlade leta 2022 ustanovila Fokalna skupina, ki preko NSIOS z Vlado RS naslavlja in razrešuje pereče se probleme. Rešuje jih sistematično, medresorsko in kar je najpomembneje (vendar žal ne vedno izvedljivo) v nekem doglednem času. Ta skupina se sestaja enkrat mesečno in po vsebinskih sklopih, ki jih tematsko naslavljajo v NSIOS vključene
invalidske organizacije. Dr Golob je dejal, da bi želel od vsake organizacije posebej slišati predstavitev in tiste najbolj pereče izzive s katerimi se srečujejo. Tako smo se v dopoldanskih urah sestali v sejni sobi in se predstavili. Društvo VIZIJA je predstavljala predsednica Barbara Slaček, ki je prejieju predstavila izzive s katerimi se drušvo, predvsem v programu nasilje nad invalidi, srečuje: kadrovsko stisko in sistemsko financiranje le-tega, prostorsko stisko namestitve ženskih žrtev nasilja z gibalno oviranostjo, manko namestitvenih kapacitet za moške žrtve nasilja z gibalno oviranostjo in neurejeno področje namestitve senzorno oviranih invalidov.
Po tem, ko je predsednik prisluhnil prav vsem prisotnim, je sklenil, da se je nujno čimprej sestati in začeti reševati najbolj pereče teme, katere ne smejo predolgo ležati v predalu. Zato so predvideli prvo srečanje že v januarju naslednje leto, kjer bodo obravnavana področja osebne asistence, problematika prevoda Konvencije o pravicah invalidov in invalidski del pokojninske reforme. Po krajši polemiki o nujnosti sestanka zaradi osebne asistence pa je bil sestanek zagotovljen že v naslednjem tednu (še pred prazniki).
Tega srečanja predstavnikov invalidskih organizacij s premierjem so se udeležili tudi predstavniki pristojnih ministrstev in sicer: Simon Maljavec, Minister za solidarno prihodnost, državna sekretarka za medgeneracijski dialog in stanovanjsko politiko v kabinetu vlade RS, Nataša Lužar, Dan Juvan, državni sekretar (MDDSZ), pristojen za socialne zadeve, trg dela in zaposlovanje, delovna razmerja in pravice iz dela, Andrejka Znoj, generalna direktorica Direktorata za invalide pri MDDSZ in mag. Andrej Rajh, državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo.
Kasneje ta dan, so se predstavniki invalidskih organizacij zbrali še na Brdu pri Kranju, kjer je potekala slovesna prireditev ob mednarodnem dnevu invalidov.
Ob otvoritvi slovesnega sprejema na Brdu je navzoče s slovensko himno pozdravil trobilni orkester slovenske policije, v pozdravnem nagovoru pa je navzoče nagovorila predsednica DZ mag. Urška Klakočar Zupančič, ki je med drugim izpostavila pomembnost dialoga, sodelovanja in vključujoče se družbe. Njen nagovor je slonel na primerih iz prakse med katerimi se je oslonila tudi na dr. Stephena Hawkinga, ki je bil diagnosticiran z vrsto mišične distrofije, a je kljub invalidnosti postal eden vodilnih matematiko, fizikov in astrofizikov naše generacije. In ja, v svojem nagovoru in primerih iz prakse je imela prav. Saj je pomembno zavedanje, da smo lahko invalidi, ne glede na vrsto naše invalidnosti ali oviranosti zaradi svojih znanj in talentov še vedno lahko nepogrešljivi kamenček v mozaik, kot se je izrazila, ki lahko zelo koristno prispevamo v dobrobit naše družbe.
Sledil je nagovor mag. Mateje Toman, predsednice Sveta za invalide RS in do nedavnega predsednice NSIOS, ki je spregovorila o pomembnosti doslednega upoštevanja sprejete Konvencije o pravicah invalidov, ki jo je Slovenija ratificirala že leta 2008.
Njenemu nagovoru pa je sledil še pozdravni nagovor novoizvoljenega predsednika NSIOS Midheta Huskića, ki je parafiziral poslanico NSIOS ob mednarodnem dnevu invalidov. Njegov poudarek je bil na pomembnosti enakopravnega vključevanja naših članov, ki letos poteka pod geslom EDF (Evropskega invalidskega foruma) “Prebijte ovire, odprite vrata: za vključujočo družbo in razvoj za vse”.
Ker je bil dr. Robert Golob odsoten, ga je nadomeščal podpredsednik Vlade RS in minister za finance RS Klemen Boštjančič. Sicer pa so se slovesnosti ob obeležitvi mednarodnega dne invalidov udeležili številni predstavniki invalidskih organizacij, Varuh človekovih pravic, Zagovornik načela enakosti, predstavniki Socialne zbornice Slovenije in Inštituta za socialno varstvo RS, predstavniki URI-Soča in mnogi drugi za našo organizacijo in uporabnike naših programov pomembni akterji v družbeno političnem prostoru.
FOTO: STA, Andrej P.