AKTUALNE NOVICE

Strokovni posvet na temo »Soustvarjanje rešitev in odgovorov na aktualne izzive in potrebe na področju prepoznavanja in preprečevanja nasilja«

Strokovni posvet na temo »Soustvarjanje rešitev in odgovorov na aktualne izzive in potrebe na področju prepoznavanja in preprečevanja nasilja«

V sredo, 5. junija, je Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, ki deluje pod okriljem Socialne zbornice Slovenije, organizirala strokovni posvet na temo »Soustvarjanje rešitev in odgovorov na aktualne izzive in potrebe na področju prepoznavanja in preprečevanja nasilja«, ki smo se ga udeležili tudi zaposleni v programu Nasilje nad invalidi.

Govorki na strokovnem posvetu sta bili Helga Dobrin (državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve, državna tožilka) in mag. Ana Testen (Ministrstvo za pravosodje, vodja Službe za nadzor organizacije poslovanja sodišč, kazenska sodnica), posvet pa je povezovala prof. Suzi Kvas, predsednica sekcije.
V sklopu strokovnega posveta smo imele članice sekcije priložnost predstaviti primere iz prakse, pri katerih se organizacije srečujemo z izzivu ob reševanju. Najpogosteje izpostavljeni primeri so bili v povezavi s kršenjem ukrepa prepovedi približevanja, zagotavljanja tolmačev, v kolikor gre za tuje govoreče žrtve nasilja in problematika izvajanja stikov, ko so otroci nameščeni v varnih hišah.
Naše skupne ugotovitve strokovnega posveta so bile, da moramo okrepiti tako kader organizacij, ki pomagamo žrtvam nasilja, kakor tudi kader na sodiščih, saj so tudi sodniki preobremenjeni s primeri. Da bi se praksa reševanja primerov izboljšala, je rešitev prepoznana v centralizaciji sodišč, kjer bodo specializirani sodniki, ki bodo opravili posebni strokovni izpit, v okviru specializiranega oddelka odločali o zadevah po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini, stikih otrok, v kolikor gre za nasilje, ipd. Ob tem je bilo izpostavljeno, da so sodniki na narokih tisti, ki vodijo postopek, ki imajo možnost prisluhniti žrtvi nasilja, jo zaščititi na samem naroku in ji dati glas. V sklopu strokovnega posveta je bilo prav tako izpostavljeno, da bi morala sodišča povzročiteljem nasilja izrekati zgolj eno pogojno kazen, nato pa bi moral slediti strožji ukrep, kar pa ne izhaja iz prakse. Na terenu se namreč srečujemo s povzročitelji nasilja, ki imajo izrečenih pet ali šest pogojnih kazni.
Ob koncu smo strokovni posvet zaključili s prejeto pohvalo s strani gospe Dobrin in mag. Testen, da smo organizacije na področju preprečevanja nasilja glas žrtev, da naloga organizacij ni lahka in da smo organizacije prepogosto edine, ki jih žrtve nasilja imajo, zato so nam bile izrečene pohvale za izvajanje programov.

Zapisala: Mateja Peterec, strokovna vodja
Posebni socialni program Nasilje nad invalidi