2019
Društvo Vizija se je že konec leta 2018 in predvsem v začetku leta 2019 znašlo v neizhodnem položaju, saj smo zaradi pomanjkanja finančnih sredstev in ukinjanja sofinanciranja zaposlitve strokovnega delavca za izvajanje našega paradnega posebnega socialnega programa Nasilje nad invalidi, ostali brez sredstev. Kot rečeno se je finančna situacija zavlekla še v leto 2019, ko tega dela nismo dobili sofinanciranega niti s strani FIHO. Ta situacija je bila za društvo porazna in neizhodna, zato je 17. Zbor članov in članic društva v marcu 2019 izglasoval ukinitev delovanja Društva Vizija. Prav tako pa je društvo ostalo brez odgovorne osebe, saj je dolgoletna predsednica društva dokončno odstopila s položaja.
Po mnogih sestankih, poslanih vlogah, pogovorih smo zahvaljujoč posluhu vodstva FIHO in s pomočjo dodatnih sredstev iz rezervnega sklada FIHO uspeli društvo ponovno pripraviti na delovanje. 7. septembra 2019 se je tako ponovno sestal 18. Občni zbor društva in na svoji seji soglasno potrdil novo vodstvo društva in ponovno delovanje.
Za novo predsednico Društva Vizija je bila soglasno izvoljena Barbara Slaček, ki društvo vodi še danes, Julijana Kralj pa kot njena namestnica.
2017
S strani Socialne zbornice Slovenije nam je bila podeljena strokovna verifikacija za program »Nasilje nad invalidi«.
2016
Tudi za leto 2016 smo od Socialne zbornice Slovenije za izvajanje programa prejeli Pozitivno strokovno mnenje, kar nam je ponovno omogočilo prijavo na javni razpis MDDSZ za pridobitev sredstev za zaposlitev strokovne delavke.
2014
V program smo vključili tudi moške z gibalno oviro– žrtve nasilja smo vključili kot preskusno aktivnost programa, saj za tako prakso dela za obravnavo žrtev nasilja nismo imeli izkušenj. V ta namen so nam MDDSZ in enake možnosti, občina Slov. Konjice in FIHO dodelili namenska sredstva za vsebinsko izvedbo in za zaposlitev strokovne delavke.
2011
V začetku leta 2011 smo v varno zavetje »Hiša zaupanja« sprejeli prve uporabnice in po sanaciji prostorov po poplavi v letu 2010, ponovno pričeli izvajati program v celoti. Nadaljevali smo s spremljanjem življenjskih razmer pri ženskah z dolgotrajnim doživljanjem nasilja v družini – 14 primerov.
2009
Leto 2009 je bilo leto izpolnjenih načrtov, zadovoljstva in novih ciljev. Realizirali smo investicijski načrt nakupa varnega stanovanja. S tem so se nam uresničila večletna prizadevanja za zagotovitev začasnega prostora za ženske z izkušnjo nasilja. Kasneje se je pokazala tudi možnost za preselitev sedeža društva na novo lokacijo, kar nam je dodatno olajšalo in pocenilo celotno poslovanje društva.
V mesecu oktobru smo odprli vrata začasnih bivalnih prostorov za izvajanje Posebnega socialnega programa »hiša zaupanja« za gibalno ovirane ženske z izkušnjo nasilja v družini. S tem je po dvajsetih letih dela na področju nasilja nad ženskami v Sloveniji prvič dana možnost tudi gibalno oviranim ženskam, da se lahko začasno odmaknejo od doma, dobijo potrebno informativno in strokovno pomoč za razreševanje kriznih razmer.
2006
Evalvacija glavnega programa je pokazala, da nujno potrebujemo poseben prostor za začasno oziroma prehodno namestitev uporabnic in za srečevanje skupine za samopomoč. Navedene potrebe smo predstavili slovenski strokovni in medijski javnosti ter najavili namero o nakupu varnega stanovanja.
Prednostno smo se usmerili v raziskovalno delo na področju diskriminacij žensk z gibalno oviro. Problematiko smo predstavili v Državnem zboru, Odboru za človekove pravice in enake možnosti ter Odboru za delo, družino socialne zadeve in invalide.
Na javnem razpisu FIHO smo s posebnim investicijskim projektom »HIŠA ZAUPANJA« kandidirali za FIHO sredstva za naložbe v to investicijo in uspeli pridobiti sredstva FIHO v obliki postopnega financiranja.
2004
Od Socialne zbornice Slovenije smo dobili prvo Pozitivno mnenje za izvajanje 13. posebnih socialnih programov, med njimi tudi program za razreševanje problemov, ki so posledica nasilja v družini, s sklepno ugotovitvijo:« Ker društvo opravlja zelo koristno in pomembno delo uspešno in dovolj učinkovito, si zasluži največjo možno podporo (v tem trenutku zlasti finančno) s strani pristojnih, da bi svoje programe lahko razvijalo in širilo tudi naprej«.
2003
Z dohodkom od teh projektov prodaje voščilnic smo si v letu 2003 kupili opremo za društvene prostore, ki smo jih dobili od Občine Slovenske Konjice. Leto 2003 je bilo evropsko leto invalidov, zato je bilo po vsej Sloveniji veliko različnih dogodkov posvečenih temu obeležju. Pridružili smo se tudi mi. Na konferenci z naslovom »Tako lepa, pa invalid!« v organizaciji Fakultete za socialno delo, Društva za raziskovanje in uresničevanje psihosocialnih potreb žensk in Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve smo strokovni javnosti prvič predstavili posebne diskriminacije žensk z gibalno oviro, ki so se do tedaj le redko pojavljale med temami strokovnih pogovorov. Po tem dogodku smo se povezali z Društvom SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja in še isto leto prvič z njimi sodelovali v Cankarjevem domu na posvetu z naslovom »Pomoč ženskam in otrokom s hendikepom«.
2002
Leta 2002 smo dobili status društva za delovanje v javnem interesu na področju socialnega in zdravstvenega varstva ter status invalidske organizacije, kar je prineslo pogoje za financiranje programov in dejavnosti s sredstvi FIHO na državni ravni. Dopolnili smo raziskavo o življenjskih potrebah žensk in starejših invalidov z gibalno oviro.
2000 - ustanovitev
16. oktobra 2000 je mala skupina oseb z gibalno oviro, ki je imela vizijo dela na področju invalidskih problematik, ustanovila samopomočno organizacijo z imenom Društvo VIZIJA – PZS (Pomoč za samopomoč), ki je že po dobrih dveh letih spremenila svoj temeljni akt »Pravila za delovanje« in se registrirala v invalidsko društvo z nazivom Društvo gibalno oviranih invalidov Slovenije VIZIJA. Na ustanovnem občnem zboru so pobudnico za ustanovitev, Julijano Kralj imenovali za predsednico in zadolžili, da uredi vse potrebne formalnosti za registracijo društva. Prej kot v enem tednu smo dobili brezplačno narejena Pravila društva, pečatnike in vse, kar je bilo potrebno za registracijo.
Ob ustanovitvi smo se opredelili za izvajanje deficitarnih in dopolnilnih posebnih socialnih programov za osebe z gibalno oviro, prednostno za ženske, v obsegu in na način, da bomo ženske in moški ob upoštevanju individualnih potreb imeli enake izhodiščne možnosti za urejanje svojih nujnosti.
Izvajali smo:
- Program za zmanjšanje različnih oblik socialne izključenosti gibalno oviranih žensk.
- Program za 3. življenjsko obdobje za starejše gibalno ovirane invalide obeh spolov.
- Informativno – svetovalni program za osebe s posebnimi potrebami.
Julijana Kralj je društvu odstopila del prostorov v svoji hiši, kjer smo potem kar tri leta imeli sedež društva.