Življenje brez nasilja je temeljna pravica slehernega posameznika, tudi za osebe z invalidnostjo, ki so zaradi svoje specifične življenjske situacije še bolj ogrožene in izpostavljene izvajanju ter ponovitvi nasilja. Vsled zapisanega v sklopu društva izvajamo prioritetni posebni socialni program Nasilje nad invalidi, s katerim želimo invalidom in osebam z gibalno oviranostjo zagotoviti celostno obravnavo ter zaščito pred nasiljem.
V sklopu programa Nasilje nad invalidi strokovno usposobljen kader, v sodelovanju s prostovoljci, zagotavlja celostno obravnavo, pomoč in podporo žrtvam nasilja z invalidnostjo oz. gibalno oviranostjo, kjer je zagotovljeno Varno zavetje »Hiša zaupanja«, pomoč in podpora žrtvam nasilja v novem življenjskem okolju ter ozaveščanje strokovne in laične javnosti o nasilju nad gibalno oviranimi žrtvami nasilja ter možnosti pomoči žrtvam v okviru navedenega programa.
Cilji programa Nasilje nad invalidi so:
- Zagotovljena strokovna in fizična pomoč za varen odhod žrtev iz nasilnega okolja.
- Zagotovljeno Varno zavetje »Hiša zaupanja« in celostna obravnava za nameščene žrtve nasilja z invalidnostjo ter osebe z gibalno oviranostjo.
- Zagotovljena strokovna pomoč uporabnikom po odhodu iz Varnega zavetja »Hiša zaupanja« in ponujena strokovna pomoč ter podpora žrtvam nasilja za umik iz nasilnega okolja.
- Informiran uporabnik o pravici do življenja brez nasilja, veljavni zakonodaji in organizacijah, ki delujejo na področju preprečevanja nasilja nad invalidi.
- Ozaveščena ciljna javnost in strokovna javnost o problematiki nasilja nad osebami z invalidnostjo in starejšimi osebami z gibalno oviranostjo.
Ciljna skupina programa Nasilje nad invalidi so osebe z invalidnostjo različnih vrst in stopenj z izkušnjo nasilja. Ciljna skupina so prav tako osebe, ki so gibalno ovirane in so žrtve nasilja. Skupaj z invalidi in gibalno oviranimi posamezniki, ki so žrtve nasilja, lahko v Varnem zavetju »Hiša zaupanja« bivajo tudi njihovi mladoletni otroci. Mladoletni otroci z invalidnostjo, ki so neposredno ali posredno izpostavljeni nasilju, so lahko nameščeni le ob spremstvu njihovega starša, skrbnika ali zakonitega zastopnika.
Posebni socialni program Nasilje nad invalidi sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. MDDSZ